Ve strojovně

Strojový systém ČKD pracuje jako švýcarské hodinky. Je unikátním příkladem využití Ward-Leonardova soustrojí, předvedeného poprvé už v roce 1891. Samotný stroj byl zkonstruován v roce 1932 a jeho mechanické části nebylo, vyjma hřídele šikmé lanovce, třeba měnit. Elektromotor s otáčkami 750/min pohání pomocí ozubených převodů dvoudrážkový kotouč kolem něhož je navinuto lano procházející i velkým kotoučem naproti. Ve strojovně se ukrývá i vlastní brzdící systém dodaný rakouskou firmou Pohlig.

Když byl v 60. letech zastaven  provoz lanovky, uvažovalo se samozřejmě i o výměně strojového zařízení. To bylo ovšem v 80. letech prohlášeno za dostatečně výkonné i bezpečné. Po celých dvacet let totiž o stroj pečovali pracovníci ze střešovické vozovny a chodili ho mimo pracovní dobu čistit, ošetřovat a konzervovat. Využívá se dosud a jeho soukolí je kompletně vidět za prosklenou vitrínou.
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Bechyňská železnice v jižních Čechách je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka? Dodnes se zde konají nostalgické jízdy historickým vláčkem Elinka.Přidat hotel 

Vybíráme z fotogalerie

Staré pohlednice